Turystyka, Kultura, Sport
Deklaracja dostępności
Srodowisko naturalne
Miasto Chełm położone jest między dwoma kompleksami leśnymi. Przy północno-zachodnim skraju miasta rozciąga się las Kumowa Dolina, natomiast w części wschodniej położony jest las Borek . Przy wschodnim krańcu lasu Borek znajduje się rezerwat przyrody "Wolwinów" o powierzchni 1,12 ha. Celem ochrony jest zachowanie stanowiska roślinności stepowej z wiśnią karłowatą, oleśnikiem górskim i goryszem alzackim.
Na terenie miasta znajduje się 5 parków miejskich, z których godny uwagi jest park przy ulicy Hrubieszowskiej z wieloma gatunkami egzotycznymi, takimi jak orzech szary, korkowiec amurski, iglicznia trójcierniowa. W granicach Chełma znajduje się 13 pomników przyrody. Należą do nich wzgórze widokowe "Grodzisko", płat roślinności kserotermicznej "Borek" oraz takie gatunki drzew jak: ajlant gruczołowaty, iglicznia trójcierniowa, modrzew europejski, wiąz szypułkowy, jesion wyniosły i wyjątkowo okazały miłorząb dwuklapowy. Teren miasta zasługuje na uwagę ze względu na występowanie przedstawicieli rzadkich gatunków fauny m. in. derkacza, płomykówki, puszczyka, pójdźki, uszatki, dzierlatki. W niedalekiej odległości od miasta znajduje się Chełmski Park Krajobrazowy. Fragment otuliny wchodzi w granice miasta. Obejmuje swoim zasięgiem kompleksy leśne Stańków i Żalin oraz unikatowe w skali kraju i Europy torfowiska węglanowe. Swój unikalny charakter torfowiska zawdzięczają występowaniu mozaiki ekosystemów torfowiskowych i kserotermicznych, co związane jest z budową geologiczną podłoża. Występuje tutaj ponad 40 gatunków roślin objętych ochroną prawną oraz 22 wpisane na listę roślin zagrożonych w skali kraju. Do osobliwości należą m.in. łanowo występująca kłoć wiechowata, języczka syberyjska, starzec cienisty, tłustosz dwubarwny. Torfowiska węglanowe zostały uznane za ostoję ptaków o randze światowej. Znajduje się tutaj populacja wodniczki, gatunku zagrożonego w skali świata. Do innych cennych gatunków fauny należą derkacz, dubelt, kulik wielki, błotniak łąkowy, żółw błotny, strzępotek edypus. Bardzo ważną sprawą dla władz Chełma jest zintegrowanie działalności społeczno-gospodarczej i ochrony środowiska w spójny system ekonomiczno-ekologiczny. Od wielu lat podejmuje się szereg działań w celu poprawy środowiska naturalnego. W wyniku realizacji wielu zadań z zakresu ochrony powietrza nie stwierdza się przypadków przekroczeń dopuszczalnych norm stężeń zanieczyszczeń i opadu pyłu.
Przykładem może być największy zakład Cementownia "CHEŁM", który wybudował w latach 80-tych urządzenia odpylające na wszystkich urządzeniach technologicznych i aktualnie nie ma potrzeby utrzymywania wokół niego strefy ochronnej. Ponadto na terenie miasta sukcesywnie następuje likwidacja lokalnych kotłowni, powszechne zastosowanie gazu ziemnego w miejsce węgla kamiennego, modernizacja procesów technologicznych i gospodarki energetycznej, wzrost skuteczności i dyspozycyjności eksploatowanych urządzeń odpylających oraz instalacja nowych odpylaczy. |